CAN MİKRO YEŞİLLİKLER
BLOG

Yerli ve doğal tohumlarla, ilaçsız, GDOsuz, plastiksiz, temiz gıda

SİPARİŞ VER

Sıkça Sorulan Sorular


Mikro filiz ile mikro yeşilin farkı nedir?

-   Mikro filiz, tohumların 2-3 gün nemli tutulması ile canlanıp ilk filiz uzantılarını verdiği evredir. Mikro yeşil ise, filizlerin bir yetiştirme ortamında ve ışık altında ilk yapraklarını verene kadar, 10-12 gün kadar büyütülmesiyle elde edilen minik bitkilerdir.

-   Mikro yeşiller besin, vitamin değerleri ve aroma olarak daha yoğundurlar çünkü belirli bir süre su ve ışıktan da beslenerek yetişmişlerdir, fito kimyasalları daha etkin hale gelmiştir.

-   Mikro yeşilleri yemek mikro filizlere oranla daha güvenlidir çünkü mikro filizler uzun süre nemli ve sıcak bir ortamda kaldıktan sonra tohum ve tohum kabuğu ile beraber yenilirler bu da zararlı bakteri riskini arttırmaktadır. Bu nedenle filizlendirme yapılırken mutlaka steril malzemeler ve tohumlar kullanılmalı ve mikro filizler yenmeden önce sirkeli suda bekletilmelidir. Mikro yeşillikler ise açık havada yetişerek minik sebzeler haline geldiklerinden bu risk sadece köklerinde vardır, gövde ve yapraklarını yemek zararlı bakteriler bakımından risk taşımaz.

Neden yetişkin sebzeler yerine küçük filizlerini yiyelim?

-   Çünkü yapılan araştırmalara göre mikro yeşillikler, yetişkin hallerine oranla ortalama 40 kattan 260 katına kadar daha fazla besin, vitamin ve anti oksidan içermektedirler. İlaç ya da gübre, hiç bir kimyasal kullanılmadan yetişirler, çiğ ve taze olarak yenilirler. Aromaları daha kuvvetlidir ve tabaklara estetik güzellik de katarlar. Filizlerin vitamin değerlerinin bir kısmını, bilimsel makale referanslarıyla beraber ?Besin Değerleri? başlığında bulabilirsiniz.

Mikro yeşillerin tohumları doğal tohumlardan farklı mıdır?

-   Hayır, tam tersine ne kadar doğal ve ilaçsız yetiştirilmiş tohum kullanırsanız o kadar yüksek fayda ve aroma elde edersiniz. Mikro yeşilleri toprağa alıp büyütürseniz her birinden yetişkin sebzeler elde edebilir ve tohum alabilirsiniz. Can mikro yeşil tohumlarının tamamına yakını yerli üretilmektedir, sadece Türkiye de üretilmeyen 4 çeşit tohum yurt dışından organik sertifikalı olarak getirilmektedir.

Can Mikro Yeşil yetiştirme setlerinin içerisinde neler var?

-   Mikro yeşil yetiştirmek için ihtiyacınız olan her şey setlerin içerisinde mevcuttur.
  Çoğunluğu yerli ve tamamı doğal, GDO suz tohumlar;
  Yetiştirme ortamı olarak tercihinize göre kenevir lifi ya da bitkisel jel;
  Tercihinize göre özel üretilmiş bal mumlu kumaş, seramik, ahşap, cam vb. bir kap;
  İhtiyacınız olan bütün bilgileri içeren detaylı bir döküman;
  İsteğinize göre, nemlendirme yapabilmeniz için püskürtme başlıklı bir şişe;
  İsteğinize göre yakından inceleme yapabilmeniz için bir büyüteç;
  İsteğinize göre tohumları dağıtmanız ve ayıklamanız için bir cımbız.
 Bütün ürünler ekolojik, geri dönüştürülebilir, kompostlanabilir ürünlerdir ve ne setlerin içerisinde ne de kargolarken tek kullanımlık plastik kullanılmaz.

Neden toprak yerine kenevir lifi ya da jel kullanıyorsunuz? Toprakta yetiştirilemez mi?

-   Mikro yeşiller tabii ki toprakta da yetiştirilebilir ancak toprakta hem mantar hastalıkları oluşma riski daha fazladır hem de filizler belirli bir aşamaya kadar besin elementlerine ihtiyaç duymazlar, tohumun içindeki besini, suyu ve ışığı kullanırlar. Bu nedenle topraksız ortamların avantajları daha fazladır. Aynı zamanda topraksız yetiştirme ortamları detaylı gözleme olanak sağlayarak eğitici ? öğretici rol oynamaktadır.

Kenevir lifi ve jelin farkı nedir?

-   Kenevir lifinin özelliği tohumu nemli tutması ve hava almasını sağlamasıdır. Lifli setlerde tohum patlayana kadar sürekli nemlendirme yapmalısınız ve daha sonra da her gün dipten sulamanız gerekir. Fakat jelli setlerde jeli hazırlarken kullandığınız bir bardak su filizlerin belirli bir boyuta kadar hiç sulamadan büyümelerini sağlar.

Bitkisel jel nedir? İçerisinde neler var?

-   Bitkisel jel adından da anlaşıldığı gibi çeşitli bitki özütlerinin yani ekstraktlarının karışımından oluşmaktadır. Algler yani deniz yosunu özütleri, okaliptus, defne özütleri bunlardan bazılarıdır. Bu karışımın amacı küflenme ve bakteri oluşumunu en aza indirerek çok az su kullanımı ile bitki yetiştirmeye olanak sağlamasıdır. Türkiye?de ilk ve tek olarak Can mikro yeşil tarafından geliştirilmiş ve bu amaçla kullanılmıştır. Tamamen yenilebilir özellikte olan karışım hala geliştirilmekte olup patent aşamasındadır.

Mikro yeşillerin yemeye hazır olduğunu nasıl anlarız?

-   Filizler ilk iki yapraklarını tamamen açtıklarında hasat edip yiyebilirsiniz. Bezelye, mercimek gibi çok yapraklı filizleri daha uzun süre büyütüp bol yaprak alabiliriz. Biraz daha fazla büyütmenizde ya da biraz erken yemenizde besin değerleri açısından çok fark yoktur. Sadece ayçiçeği, turp gibi bazı filizlerin ikinci çift yani gerçek yapraklarının tadı biraz ekşimsidir.

Mikro yeşilleri nasıl hasat ederiz?

-   Bir elimizle yapraklarından hafifçe kavrayıp diğer elimizde bir makasla köklerin hemen üzerinden keserek hasat edebiliriz. Köklerini yemenizi önermiyoruz çünkü kökler sürekli nemli ortamda kaldıkları için zararlı bakteriler üreyebilmektedir.

Mikro yeşiller hasat ettikten sonra tekrar büyürler mi?

-   Çoğunluğu bir kere kesildikten sonra tekrar büyümezler ancak bezelye, mercimek, fasulye gibi çok yapraklı filizlerin bir iki yaprağını bırakarak hasat ederseniz tekrar büyürler. Yalnız her seferinde besin ve vitamin değerleri düşmektedir, en yüksek faydayı ilk hasatınızdan alırsınız.

Mikro yeşilleri ne kadar yemeliyiz?

-   Sebzelere karşı özel bir hassasiyetiniz yoksa herhangi bir kısıtlama yok. Ancak filizleri takviye gıdalar, aroma vericiler olarak düşünerek ,1 Can mikro yeşil paketini 3 öğüne bölebilirsiniz. Yoğun bir kür uygulamak için salatanıza bir kaç paket de karıştırabilirsiniz ya da yemeğinize hafif dokunuşlar yapmak için sadece bir kaç yaprak da kullanabilirsiniz.

Çocuklar da mikro yeşillik yiyebilir mi?

-   Çocuklar 1 yaşlarından itibaren mikro yeşilleri çiğ olarak yemekleriyle beraber yemeye başlayabilirler. Çocukları sağlıklı gıdaya, sebzeye yakınlaştırmak için mikro yeşiller çok iyi bir başlangıçtır. Özellikle çocuklarla beraber yetiştirilmesi, onların gıdaya bakış açısını geliştirecek ve daha çok değer vermelerini, saygı duymalarını sağlayacaktır. Can Bahçe?nin en temel kuruluş amaçlarından birisi de bu değişimi yaratmaktır.

Mikro yeşilleri öğünlerimize nasıl katabiliriz?

-   Aromalarının güzelliği nedeniyle mikro yeşilleri öğünlere katmak çok kolaydır. Taze hasat edilmiş ve çiğ olarak, salatalarınıza, sandviçlerinize, çorbalarınıza, meyve-sebze sularınıza, her türlü yemeğinize ve tatlılarınıza bile ekleyebilirsiniz.

DİĞER YAZILAR


Neden Mikro Yeşillik Yiyelim?

1. Doğal tohumlarla, gübre, hormon, ilaç kullanılmadan, sadece temiz suda filizlendirmeyle yetişirler.
2. Vitamin ve besin değerleri, yetişkin sebzelere göre ortalama 40 kat daha fazladır...

Okumaya devam et

Neden Can Filizlerini tercih edelim?

1. Can filizlerin tohumları özellikle yerli üreticilerden, doğal ve ilaçsız olarak, en iyi çimlenen türlerden seçilir. Yerli üretilmeyen çeşitler ise yurt dışından organik sertifikalı olarak temin edilir...

Okumaya devam et

Can Mikro Yeşilleri Nasıl Yetiştireceğiz?

Kutu içerisinde bulunan her bir ürün, bir porsiyon mikro yeşillik yapılacak şekilde ayarlanmıştır. 1 mumlu kumaş kase için, 1 paket bitkisel toz karışım, 1 paket tohum ve 1 su bardağı su kullanınız...

Okumaya devam et

Sipariş & İletişim

Kurbağalı Dere Cd. 42/2 Hasanpaşa, Kadıköy - İstanbul

Tel: (+90 533 660 8234)

Havale Bilgileri:

Fırat Can Tokuri

QNB Finans Bank IBAN: TR53 0011 1000 0000 0086 1307 04