CAN MİKRO YEŞİLLİKLER
BLOG

Yerli ve doğal tohumlarla, ilaçsız, GDOsuz, plastiksiz, temiz gıda

SİPARİŞ VER

Can Mikro Yeşilleri Nasıl Yetiştireceğiz?


Bitkisel Jelli Mikro Yeşil Setlerinin Hazırlanışı

1-   Bir porsiyon için, bir su bardağı(yaklaşık 180-200 ml) suyun içerisine 1 paket bitkisel toz karışımı ekleyerek karıştırın ve kaynatın.

2-   Kaynadıktan sonra ocaktan alıp ılımasını bekleyin. Karışımı kabın içine sıcakken dökerseniz, bal mumunu eritir ve kumaş kabımız yumuşayarak suyu sızdırır.

3-   Karışımımız soğumaya yakın ve akışkan kıvamdayken mumlu kumaşın içine döküp tamamen soğumasını ve katı bir jele dönüşmesini bekleyin. Mumlu kumaşın her zaman esneyip açılma ya da sızdırma riski olabilir, hazırlıklı olun.

4-   Paketteki tohumun tamamını yüzeye eşit ve düzgün dağılacak şekilde serpin. Toplu düşenleri temiz bir malzemeyle dağıtın çünkü toplu tohumlar küflenmelere yol açar. Tohumlar jelin yüzeyinde olsunlar, içine gömülmesinler.

5-   Jelli setlerde nemlendirmenize ve sonrasında sulamanıza gerek yoktur, filizler jelin nemini yavaş yavaş çekecekler ve jel zamanla kuruyup yok olacak.

6-   Filizleri belirli bir aşamaya kadar hiç sulamıyoruz ancak bazı filizler suyu hızlı tüketirler ya da bazen ortamda nem oranı düşükse jel suyunu hızlı kaybeder. Bu nedenle jelin kalınlığını takip edip, kuruduğunu ve inceldiğini gördüğümüzde dipten sulama yapmamız gerekir. Filizlerin gövdesine su gelmeyecek şekilde ancak bütün köklere su ulaşacak kadar suluyoruz.

Kenevir Lifli Mikro Yeşil Setlerin Hazırlanışı

1-   Kenevir liflerini su püskürterek ve elinizle hafifçe bastırarak tohumlar için düz bir yüzey oluşturun.

2-   Paketteki tohumun tamamını yüzeye eşit ve düzgün dağılacak şekilde serpin. Toplu düşenleri temiz bir malzemeyle dağıtın çünkü toplu tohumlar küflenmelere yol açar.

3-   Tohumları fıs fıs yardımıyla bol su püskürterek nemlendirin. Tohumlar su içinde kalmadıkları sürece bol bol nemlendirebilirsiniz.

4-   Nemli tohum kaplarını tamamen karanlık, ışık almayacak ancak mümkünse hava alan bir yere koyun. Her gün kontrol ederek hem hava almalarını sağlayın hem de su püskürterek nemlendirin. Sıcak ve kuru bir yerdelerse günde en az iki kere kontrol edin ve nemlendirin.

5-   Işığa çıkardıktan sonra her gün dipten sulama yapın. su seviyesi gövdeye ulaşmasın ancak bütün köklere ulaştığından emin olun. Su gövde ve tohumlara kadar yükselirse çürümelere neden olacaktır.

Mikro Yeşil Yetiştirmek İçin Genel Bilgiler

1-   Jelli ya da kenevir lifli tohumlarımızı hazırladıktan sonra hiç ışık almayan, 23-24 derece sıcaklıkta ve mümkünse hava alan bir yere koyuyoruz ya da üzerini ışık almayacak şekilde örtüyoruz. Hava almayan bir ortamdalarsa her gün açıp havalandırıyoruz.

2-   Türlere göre değişmekle birlikte ortalama 3-4 gün boyunca karanlıkta bekletiyoruz ve her gün açıp kontrol ederek hem aşamaları takip ediyoruz, hem de hava almalarını sağlamış oluyoruz.

3-   Işığa çıkma zamanını anlamak için, tohumların çimlenme durumunu kontrol ediyoruz. Yaprakların oluşmaya ve gövdelerin uzamaya başladığını gördüğümüzde filizleri ışığa çıkarabiliriz.

4-   Bol ışık alan bir pencere önü veya güçlü ışık veren herhangi bir lambanın altı uygun olacaktır. Ortamın 23-24 derece civarı olmasına, düzenli havalandırılmasına ve en az 10-12 saat ışık almalarına dikkat ediyoruz.

5-   Filizler yapraklarını iyice açana kadar bekliyoruz. Bu süre türlere ve ortam şartlarına göre değişir ancak genelde 10 ? 12 günde filizlerimiz yenmeye hazır olacaktır. Bazen bu süre 15 güne kadar uzayabilir, bazen 7-8 güne düşebilir.

6-   Bezelye, mısır, çekirdek, nohut, mercimek, buğday, fasulye gibi büyük tohumları önce 12-24 saat arası suda bekletip su çektiriyoruz ve sonrasında sularını süzüyoruz. 1-2 gün, günde 2 kere yıkayıp sularını süzerek, nemli ve karanlıkta kalmalarını sağlayarak çimlendiriyoruz yani canlandırıyoruz(mikro filiz evresi). Tohumlar patladıktan sonra jel ya da kenevir lifimizin üzerine dağıtıp yine karanlıkta gelişmelerini bekliyoruz ve sonra ışığa alıyoruz. Bu büyük tohumlu filizleri bir kere kesip hasat ettikten sonra biraz daha büyütebilirsiniz, ancak her seferinde besin değerleri düşecektir. Filizler çoğunlukla tek kullanımlıktır.

7-   Filizler ışık altında yapraklarını iyice açıp boylandıktan sonra, köklerin hemen üzerinden temiz bir makas yardımıyla kesip çiğ olarak tüketebilirsiniz. Aromaları ve vitamin değerleri yüksek olduğundan her bir paketi tercihinize göre 3-5 porsiyonda yiyebilirsiniz.

8-   Filizlenmiş yeşillikleri tek tek ayırıp, köküyle beraber toprağa alarak büyütebilir, büyük sebzeler yetiştirebilir ve onlardan da tohum alabilirsiniz. Tohumların hepsi GDOsuz, ilaçsız doğal tohumlardır.

9-   Balmumlu kumaşları soğuk suyla yıkayıp temizledikten sonra streç film yerine kavanoz ağzı kapatmak ya da yarım yiyecekleri sarmak için kullanabilirsiniz. Kenevir liflerini ve atacaksanız mumlu kumaşları çöpe değil çürüyüp toprağa karışacakları bir yere atınız.

Sağlıklı Günler

DİĞER YAZILAR


Neden Mikro Yeşillik Yiyelim?

1. Doğal tohumlarla, gübre, hormon, ilaç kullanılmadan, sadece temiz suda filizlendirmeyle yetişirler.
2. Vitamin ve besin değerleri, yetişkin sebzelere göre ortalama 40 kat daha fazladır...

Okumaya devam et

Neden Can Filizlerini tercih edelim?

1. Can filizlerin tohumları özellikle yerli üreticilerden, doğal ve ilaçsız olarak, en iyi çimlenen türlerden seçilir. Yerli üretilmeyen çeşitler ise yurt dışından organik sertifikalı olarak temin edilir...

Okumaya devam et

Sıkça Sorulan Sorular

Kenevir lifi ve jelin farkı nedir?
Kenevir lifinin özelliği tohumu nemli tutması ve hava almasını sağlamasıdır. Lifli setlerde tohum patlayana kadar sürekli nemlendirme yapmalısınız ve...

Okumaya devam et

Sipariş & İletişim

Kurbağalı Dere Cd. 42/2 Hasanpaşa, Kadıköy - İstanbul

Tel: (+90 533 660 8234)

Havale Bilgileri:

Fırat Can Tokuri

QNB Finans Bank IBAN: TR53 0011 1000 0000 0086 1307 04